Bugün 29 Kasım 2021, Pazartesi
YANGINDA 42 EV VE 64 AHIRIN KÜL OLDUĞU DEREİÇİ KÖYÜNDE AFAD KONUTLARI YÜKSELİYOR
Haber Tarihi :25.10.2021
Çıkan yangında 42 ev ile 64 ahır ve samanlığın kül olduğu Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde AFAD konutlarının yapımı sürüyor.

Çıkan yangında 42 ev ile 64 ahır ve samanlığın kül olduğu Artvin'in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde AFAD konutlarının yapımı sürüyor. 17 Mart 2021 tarihinde çıkan yangında yıl dönümü öncesi evleri yanan hak sahiplerine konutların teslim edilmesi planlanıyor.

Artvin'in Yusufeli ilçesi 170 haneli Dereiçi köyünde 17 Mart tarihinde yangın meydana gelip; çoğunluğu ahşap olan 42 ev, 64 ahır ve samanlık rüzgâr etkisiyle yanarak kullanılmaz hale geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Dereiçi köyünde yanan alanları, kentsel dönüşüm alanı ilan ederken İçişleri Bakanlığı ise yanan alan için afet bölgesi kararı aldı. Evi yanan ve zarar gören vatandaşlara yangının hemen ardından eşya, kira ve nakit yardımı yapılırken yanan evlerin yerine ise AFAD konutları inşa ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Dereiçi köyünde 7 blok şeklinde, 96 metrekareden oluşan 42 konut inşa ederken evlerden ayrı bir bölgede ise 64 ahır ve samanlık yapımını sürdürüyor. Köy halkı olarak çok büyük tereddütleri olduğunu ve devletin hepsini giderdiğini söyleyen Dereiçi köyü Muhtarı Sabri Duman; “Köyümüz çok büyük bir yangın afeti yaşadı. Çok büyük tereddüt içindeydik fakat bugün gördük ki bütün tereddütlerimizi devletimiz giderdi. 6 aylık süre zarfında, arazi şartları gereği çok büyük kazı işlemi oldu. Kaba inşaat bitmek üzere daha sonra iç dizayna geçilecek. 7 blok, 42 konut, 64 adet çift kat olmak üzere ahır ve samanlık yapılıyor. 96 metrekare olan evler, köy yaşamına uygun aynı zamanda modern donanıma sahip” dedi.

“Ömrüm boyunca o günü hiç unutmayacağım”

Duman; Ömrüm boyunca o günü hiç unutmayacağım. Köyde evi yanan bir kez yandı, ben 42 kez. Kendi acımı unuttum, vatandaşların yardımına koştum. O günü unutmamız mümkün değil. İnşallah yangını yıl dönümü öncesi hak sahipleri evlerine yerleşecekler” diye konuştu. Köy sakinlerinden Mevlüt Coşan ise yetkililere teşekkür ederek “yangın anında köy bakkalında otuyordum haberi geldi çıktık ki her yer yanmış sadece itfaiyeyi beklemekle yetindik. Benim çocuklarımla birlikte 3 evim yandı, şimdi yerine yeni 3 ev yapılıyor emeği geçen herkese teşekkürlerim sunuyorum” sözlerine yer verdi.

Bu haber 145 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.809 1,82%
  • DOLAR 12,8339 3,76%
  • EURO 14,5207 3,65%
  • ALTIN 736,08 3,23%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!