Bugün 1 Kasım 2020, Pazar
Emekli Öğretmen Yiğit:“Çalışmanın Ve Üretmenin Yaşı Olmaz!”
Haber Tarihi :21.06.2020
İlçemizin tanınmış ve sevilen sımalarından olan Kamil Yiğit, 1954 doğumlu. 1972 yılında Artvin Öğretmen Okulundan mezun olmuş. Meslekte 26 yıl çalışmış ve bunun 20 yılını idarecilikle geçirmiş. Üçü öğretmen, dört çocuk sahibi olan Yiğit, çocuklarına eğitimciliği sevdirmeyi de başarmış bir insan...

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman

 İlçemiz Merkez Kazım Karabekir Mahallesinde oturan, emekli öğretmen Kamil Yiğit… İlk öğretmenlik hizmetine, 1972 yılının 5 Ağustos’unda Kastamonu ili Bozkent Tezcan Köyünde başlar.Sonra tayini Rize’ye çıkar ve görevine burada devam eder. Daha sonra, Yusufeli Bahçeli köyüne gelir. Kamil Yiğit, öğretmenlik döneminde yaşadığı sıkıntıları anlatıyor ve hiçbir şeyi unutmuş değil.  

     Ülkemizin, eğitim imkânları açısından zor bir döneminde görev yapmış olmanın onda bıraktığı duygusallığı, yıllar sonra tekrar yaşıyor. Görev yaptığı yerlerde doğru dürüst okul binalarının dahi olmadığını, kendi imkânları dâhilinde, çevrenin de yardım ve desteğiyle nasıl yeni sınıflar açtıklarını, duygu yüklü bir sohbette heyecanla sıralıyor. Örneğin, Kazım Karabekir mahallesindeki İlköğretim Okulunun iki sınıfını devlet yapmışken, geri kalan üç sınıfını da, mülki idarenin desteğiyle ve mahallelinin de yardım ve katkılarıyla kendilerinin nasıl yaptıklarını, o dönemin coşkusunu tekrar yaşayarak dile getiriyor. İlçemizin tanınmış ve sevilen sımalarından olan Kamil Yiğit, 1954 doğumlu. 1972 yılında Artvin Öğretmen Okulundan mezun olmuş.

     Meslekte 26 yıl çalışmış ve bunun 20 yılını idarecilikle geçirmiş. Üçü öğretmen, dört çocuk sahibi olan Yiğit, çocuklarına eğitimciliği sevdirmeyi de başarmış bir insan... Şu sıralar, geçirdiği kaza sonucu kolu kırılan Kamil Yiğit, bu durumuna rağmen baba yadigârı meyve ağaçlarının ürünlerini değerlendirmeye çalışarak seyyar meyve satıcılığı yapıyor.  Görev yaptığı okullarda, ağaç dikmenin güzelliğini yaşadığını ve öğrencilerine de bu sevgiyi verdiğine inandığını belirtiyor.

   Ağaç dikmeyi çok seviyor ve yaşına rağmen hala mahallede ağaçlandırma faaliyetlerini sürdürüyor. Emekli öğretmen Kamil Yiğit, çalışmayı ve üretmeyi sevmeyen genç insanlara adeta ders veriyor. “Çalışıp üretmeyen insan benim için ölü insandır” diyerek,çevre sindeki insanlara, bir öğretmen gibi hala yaşama sevinci aşılamaya devam ediyor.

Bu haber 1120 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.112 -1,30%
  • DOLAR 8,3407 0,63%
  • EURO 9,6699 -0,11%
  • ALTIN 504,95 1,52%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!