Bugün 31 Ekim 2020, Cumartesi
Organik Yusufeli Pirinci Dünyada Birinci
Haber Tarihi :12.06.2020
Yokuşlu Köyü sakinlerinden Ayhan Kaleli emekli olduktan sonra köyüne dönerek boş kalan ekilmeyen arazileri ekmeye başladı.Pirincin merkezi olan yerlerden bile Yusufeli pirinci siparişleri geldi. Yusufeli İspir Vadisi’nde, alüvyonların oluşturduğu Çoruh’un bereketli alüvyal topraklarında doğal tarım, tüm Türkiye’nin dikkatini çekiyor.

Yusufeli Haber:Cevdet Ağduman-Sami Özçelik

      Yusufeli Yokuşlu,Alanbaşı ve Köprügören köyleri geleneksel çeltik tarımını kesintisiz devam ettiriyor.Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi ve bereketli topraklarının %90’nını kaybeden ilçe adeta şantiye alanına dönmüş durumda. Yusufeli bir kez daha yer değişecek ve ilçe tamamen sulara gömülecek!. Oysa bu muhteşem vadi milyarlarca yılda var olmuş ve bugünkü şeklini almış.50 yıl enerji üreteceğim diye tümüyle yok edilmesi bir şey için her şeyin feda edilip yok edilmesi anlaşılır olmadığı gibi, inanılmaz bir acı ve affedilmez bir hatadan öte suç!.    

   Bir tarafta verimli olmadığı çoktan anlaşılmış, dünyada doğayı mahvettiği ve iklimsel değişikliğe neden olması nedeniyle yıkılan gereksiz devasa barajlar maalesef Çoruh Vadisi katledilerek yapılırken, bir tarafta dünyanın kılcal damarları derelerde yapılan ve niçin yapıldığı tartışma konusu HES’ler, öte yandan maden projeleri, konkasör tozları arasında adeta varoluş yokoluş savaşı veren Yusufeli Halkı bu durumda bile üretmekten,çalışmaktan geri durmuyor.Bereketli toprakları tohumla buluşturmaya devam ediyor. Geleneksel çeltik tarımı bir süreliğine neredeyse tükenme, yok olma sınırına dayandı.

 okuşlu Köyü sakinlerinden Ayhan Kaleli emekli olduktan sonra köyüne dönerek boş kalan ekilmeyen arazileri ekmeye başladı.Pirincin merkezi olan yerlerden bile Yusufeli pirinci siparişleri geldi. Yusufeli İspir Vadisi’nde, alüvyonların oluşturduğu Çoruh’un bereketli alüvyal topraklarında doğal tarım, tüm Türkiye’nin dikkatini çekiyor. “YUSUFELİ PİRİNCİ”NİN YAŞAM ÖYKÜSÜ!” “YÜZDE YÜZ DOĞAL YÜZDE YÜZ SAĞLIKLI” Yusufeli Yokuşlu, Alanbaşı ve Köprügören köyleri geleneksel çeltik tarımını kesintisiz devam ettiriyor.Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi ve bereketli topraklarının %90’nını kaybeden ilçe adeta şantiye alanına dönmüş durumda. Yusufeli bir kez daha yer değişecek ve ilçe tamamen sulara gömülecek!.

Oysa bu muhteşem vadi milyarlarca yılda var olmuş ve bugünkü şeklini almış.50 yıl enerji üreteceğim diye tümüyle yok edilmesi bir şey için her şeyin feda edilip yok edilmesi anlaşılır olmadığı gibi, inanılmaz bir acı ve affedilmez bir hatadan öte suç!.   Bir tarafta verimli olmadığı çoktan anlaşılmış,dünyada doğayı mahvettiği ve iklimsel değişikliğe neden olması nedeniyle yıkılan gereksiz devasa barajlar maalesef Çoruh Vadisi katledilerek yapılırken, bir tarafta dünyanın kılcal damarları derelerde yapılan ve niçin yapıldığı tartışma konusu HES’ler, öte yandan maden projeleri, konkasör tozları arasında adeta varoluş yokoluş savaşı veren Yusufeli Halkı bu durumda bile üretmekten, çalışmaktan geri durmuyor.Bereketli toprakları tohumla buluşturmaya devam ediyor.

  YÜZDE YÜZ DOĞAL VE SAĞLIKLIDIR YUSUFELİ PİRİNCİ, KALİTEDE BİRİNCİ Geleneksel çeltik tarımı bir süreliğine neredeyse tükenme, yok olma sınırına dayandı. Yokuşlu Köyü sakinlerinden Ayhan Kaleli emekli olduktan sonra köyüne dönerek boş kalan ekilmeyen arazileri ekmeye başladı. Pirincin merkezi olan yerlerden bile Yusufeli pirinci siparişleri geldi.Yusufeli İspir Vadisi’nde, alüvyonların oluşturduğu Çoruh’un bereketli alüvyal topraklarda doğal tarım, tüm Türkiye’nin dikkatini çekiyor.  

 Emekliliğin ardından Yusu feli’ne dönerek, can çekişmekte olan Çeltik tarımını yeniden canlandıran,köy halkına ilham veren ve onları bu tarımı yapmaya ikna eden Ayhan Kaleli, gelinen noktada üretici sayısının 5’e katlandığını ve boş arazilerin artık ekilmeye başlandığını, bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.Konuyla ilgili olarak gazeteci dostlarını köyüne davet eden Kaleli, hem çeltik arazilerini gezdirdi, hem de bu tarımın nasıl yapıldığını anlattı. YUSUFELİ MÜKEMMEL BİR İKLİM VE COĞRAF YADIR. Kaleli; “Yusufeli, coğrafya olarak mükemmel özellikler taşıyan bir yerdir.Hemen yanıbaşımız Erzurum.

Türkiye’nin Sibiryası, en soğuk ili.Biz sınırıyız. Ama buradaki iklim tam tersi.Akdeniz iklimini bulabilirsiniz.Onun için Yusu feli’nde kavun,karpuz,zeytin gibi Akdeniz iklimi meyveleri yetişir.Bu paha biçilemez bir nimettir,bilene.    Ben bunun kıymetini çok iyi bildiğim için emekli olduktan sonra köyüme dönerek terk edilmeye yüz tutmuş, Doğal Yusufeli çeltik tarımının yeniden canlanması için çalışma başlattım.Bakın şunu özelikle vurgulamak isterim.Burada köy halkının yeniden başarabileceğimiz ve ürünümüzün sağlıklı bir şekilde sofralara ulaştırmada sıkıntılarımızı aşacağımızı, başaracağımıza olan inançları bugün bizi çok güzel noktalara getirdi.

  “YUSUFELİ ÇELTİĞİ %100 DOĞALDIR!” Yusufeli Çeltiğinin özelliği; tamamen geleneksel tarım olması.Değişen tek şey,öküz gücü yerine traktör yada patpat denilen motorlarla ekim yapmamızdır.Bunun dışında tohumumuz “ATA TOHUMU”dur. Bu topraklara suni gübre girmedi, girmeyecek.Köyümüzde aynı zamanda hayvancılık ta yapılmakta.Köyümüzde bugün 450 baş büyükbaş hayvanımız mevcut.Bu hayvanların gübresi, topraklarımıza sağlık ve bereket katıyor.Ürünümüz yüzde yüz doğaldır, “Temiz tarım” modern deyimle, “ORGANİK TARIM”. Evet, bizim ürünümüz,tohumundan, toprağına, gübresine kadar %100 organiktir.

    Bakmayın başkalarının torbasına “organik” yazdığına. Nasıl üretildiğine bakın.Bizim tarlalarımız,kapı larımız herkese açık.Gelsinler, görsünler.    Zaten Yusufeli pirinci sofranıza geldiğinde farkını, tadını yaşayarak görürsünüz. “Yusufeli Pirinci” kendiliğinden marka oluşturmuş mükemmel bir üründür.Alanbaşı,Köprü gören ve Yokuşlu Köylerinin bulunduğu havza artık tamamen faal olan, ekilen Çeltik alanıdır.

    “YUSUFELİ PİRİNCİNİN PAZAR SIKINTISI YOKTUR!” Çeltik tarımı zahmetli,zor bir iştir.Eğer, pazarlama alanında sıkıntı olursa ve geçindirmede yetersiz kalırsa kimse yapmak istemez.Bu her ürün için öyle değil mi? Şimdi, fındık,çay, para etmeze satılmazsa vatandaş niye o kadar zahmete katlansın ki? Yusufeli pirincinin pazar sıkıntısı yok.Bizim ürünlerimiz yetmiyor, yettiremiyoruz. O kadar çok isteyen var ki, çoğundan özür dilemek zorunda kalıyoruz. Bu yıl size pirincimizi ulaştıramadık diyerek.Kimseden hiçbir şey istemiyoruz

.    

 

Bu haber 1568 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 1.112 -1,30%
  • DOLAR 8,3407 0,63%
  • EURO 9,6699 -0,11%
  • ALTIN 504,95 1,52%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!