Bugün 16 Temmuz 2020, Perşembe
DSİ Genel Müdür Yıldız Yusufeli Baraji’nı İnceledi
Haber Tarihi :04.06.2020
Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, berabe rindeki heyet ile birlikte 29 Mayıs Cuma günü Yusufeli ilçesinde gelerek yapamı devam eden baraj inşaatında inceleme lede bulundu.

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:  

DSİ Genel Müdürü Yıldız Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulundu.Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, beraberindeki heyet ile birlikte 29 Mayıs 2020 Cuma günü Yusufeli ilçesinde gelerek yapamı devam eden baraj inşaatında inceleme lede bulundu.

    İlk olarak Yusufeli Barajı çalışmalarının koordine edildiği Yusu feli Barajı Şantiyesini ziyaret eden Genel Müdür Yıldız, ardından baraj inşatında incelemelerde bulunarak çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldı.İncelemelerinin ardından kısa bir açıklama yapan Yıldız, “Bugün ekibimiz ile birlikte tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek, dünyanın üçüncü yüksek barajı olacak Yusufeli Baraj inşaatımızda incelemede bulunarak, çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldık.  

     Baraj inşaatımızda çalışmalar aralıksız devam ediyor.Bugün itibari ile Baraj gövde yüksekliğimiz 208 metreye ulaşmış durumdadır.Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl’dır. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 1 milyar 500 milyon TL katkı sağlayacaktır.Proje ile yaklaşık 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacı karşılana caktır.’’Çoruh’ta Taşkın Riskini de Azaltılacak’’Bununla birlikte Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh Nehri’nin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehri’nde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacaktır.” dedi.Genel Müdür Kaya Yıldız, Yusufeli Barajı’ndaki inceleme lerinin ardından; Yusufeli ilçesi yeniden yerleşim alanlarında incelemede bulundu.08 Haber 

Bu haber 302 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 118.753 0,86%
  • DOLAR 6,8591 0,06%
  • EURO 7,8501 0,30%
  • ALTIN 398,65 -0,09%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!