Bugün 16 Temmuz 2020, Perşembe
Rendeden Çıkan Son Yongalar
Haber Tarihi :29.05.2020
Yusufeli ilçesi Çevreli Köyünde meydan mahallesinde iki katlı bağdadiye binada yaşayan 76 yaşındaki Sıtkı usta geçimini ahşaptan yaptığı kaşık,et tahtası,rende oklava,dibek, balta sapı yaparak sağlıyor.

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:

İnsanlık tarihinin gelişim sürecine bağlı olarak taş devrinden başlayıp uzay çağına geldiği insanlık tarihine paralel olarak yaşamsal kurgu ve döngülerin süre gelmesine paralel devam eden hayatı kolaylaştıran alet ve edevatlar ihtiyaçlar doğrultusunda tüm teknolojiye rağmen atadan deden kalan kalma yöntemlerle üretim insanlık tarihinin her döneminde varlığını korumayı başarıyor.

   İlkçağlardan günümüze gelinen sürecin ayrılmaz bir parçası olan ve günlük hayatı kolaylaştıran araçla rın hammaddelerinden biride belki de olmasa olmazlar arasında yer alan ahşap ve ahşap işlemeciliği. Yaşadığımız yörede elektrikli ve basmakalıp makinelerden uzak tornaya değmeden tamamen el işçiliği ile yapılan Ahşap işlemeciliğin temsilcilerinden biri olan Sıtkı Semen yaşamını ahşap işine adamış zaman zaman sipariş alsa bile çoğunlukla yaptığı bu işleri bireysel imkanları ile pazarlayarak hayatını sürdürüyor.

    Yusufeli ilçesi Çevreli Köyünde meydan mahallesinde iki katlı bağdadiye binada yaşayan 76 yaşındaki Sıtkı usta geçimini ahşaptan yaptığı kaşık,et tahtası,rende oklava,dibek, balta sapı yaparak sağlıyor.Köy de kızı ile birlikte yaşayan Sıtkı Semen yaklaşık yarım saat içerisinde bir kaşık üretiyor.Ağaç olarak tercihi ise dişbudak, ceviz ve şimşir ağaçları dişbudak özellikle sağlam yapısı sebebiyle nacak-balta sapı için kullanırken ceviz ağacından et tahtası ve dibek şimşir ağacından ise kaşık ve kepçe yapıyor.  

   Ağaçları şekillendirirken kendi el yapımı eğri keser, törpü, keser, balta, zımpara,eğri el çakısı ile ürettiği ürünleri haftanın belli günlerinde ilçe merkezinde kurduğu tezgahta pazarlıyor ürününe göre 7,5 tl ile 75 tl fiyat aralığında ki ürünler yoğun ilgi görüyor.      Yaklaşık 50 yıldan beri bu işi yapan Sıtkı usta mesleği babasından öğrendiğini ifade ediyor.Tek kaygısı bu mesleğin kendisi ile biteceği, çok istemesine rağmen bu işe gençlerin ilgi duymaması. Y.Dedeoğlu

Bu haber 342 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 119.103 1,16%
  • DOLAR 6,8600 0,07%
  • EURO 7,8309 0,06%
  • ALTIN 398,63 -0,10%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!