Bugün 16 Temmuz 2020, Perşembe
Esnaf Sanatkarlar Odasından Gıda Yardımı
Haber Tarihi :22.05.2020
Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Coronavirüsten dolayı geçici olarak kapalı bulunan Berberler,Kuaförler ,Kıraathaneler ve Kafeteryalar çay ocakları olmak üzere toplam 109 esna gıda yardımında bulundu.

Yusufeli Haber Çoruh’un Sesi:  

Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Coronavirüsten dolayı geçici olarak kapalı bulunan Berberler,Kuaförler ,Kıraathaneler ve Kafeteryalar çay ocakları olmak üzere toplam 109 esna gıda yardımında bulundu.     Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkabı Mehmet Bület Özdemiroğlu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;Yusufeli Esnaf  ve Sanatkar Odamıza bağlı 580 esnafımız var.Yusufeli'nde 63 köyümüz bulunmaktadır.    Covid 19 ile baş edebilmek için devletimizin aldığı tedbirler bilim kurulu kararları doğrultusunda Yusufeli'nde Kaymakamımız Sn Ömer Faruk Özdemir Başkanlığında oluşturulan pandemi ile mücadele toplantılarına katıldık alınan kararlarda üyelerimizi ilgilendirilen boyuta harfiyen uyduk.

 Öncelikle odamıza bağlı çeşitli iş kollarından kapatılan 109 Esnafımız için tedbirler aldık.İlçe Genelinde odamıza bağlı olan esnaflarımızı gıda kolisi yardımı yaptık.150 adet Gıda kolilerimizi yerel esnafımıza hazırlattırılarak hem yerel esnafımızı destekle yerek hemde kapalı olan esnafları mıza yardımda bulunduk.   Pandemi ilan edildiğinde odamız olarak 25 bin tl kaynak ayrıt ederek mücadeleye başladık.   Trabzon'da Gazetecilik yapan ayrıca Trabzon Artvinliler derneğinde yöneticilik yapan Hemşehrimiz Sn Ahmet Külekçi 'nin çabalarıyla. Haluk Leventin başında olduğu Ahbap Derneği ile iletişime geçtik. Bizzat ses sanatçımız Haluk Leventle görüşerek Çalışmalarımız hakında bilgi verdim. Ahbap derneği olarakda 150 adet koli  gıda yardımı yaptılar.Bu Yardımların 100 adetini İşyerleri kapalı olan esnaflarımıza dağıttık.50 adet gıda kolisinide muhtarlarımız aracılığıyla ekonomik yoksunluk içerisinde olan vatandaşlara dağıtık.Başta Sanatçımız Haluk Levent ve Ahbap Derneği gönüllülerine ve aracı olan hemşehrimiz sn Ahmet Külekçiye çok teşekkür ederiz. 

   Yusufeli Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu  açıklamalarını şu şekilde sürdür dü;Ayrıca tespit ettiğimiz emekli olmayan iş yeri kapalı olan yani pandemi sürecinde geliri olmayan esnaflarımıza ilçe kaymakamımız sn Ömer Faruk Özdemir 80 kişiye bin tl devlet desteği için yardım başvuruları değerlendirerek yardımları onayladı.Yine kaymakamlığımıza 150 adet gıda koli yardımı hazırlatarak esnaflarımıza dağıtımını organize ettik.  

  İlçemizde Halitpaşa Okulunun bahçesinde dağıtımını yaptık.Yine korona virüs salgında Esnafımıza bedava maske dağıttık.11 Mayıs Pazartesi günü berberlerimiz ve kuaförlerimiz açılması çalışmalarında odamıza kayıtlı 17 berber 3 bayan kuaför açılışa hazırladık. Öncelikle odamızda sosyal mesafeyi koruyarak toplantı yaptık,halk sağılığından uzman arkadaşlar açılışdan sonraki hizmetlerin standardını hijyen tedbirleri nasıl olması gerektiği konusunda bilgilendirdi.Uzun zamandır kapalı olan kuaför ve berber esnafımız büyük mağduriyet yaşamkdaydı.Hizmet sektörü olarak müşterileriyle 11 Mayıs da buluştular oda olarak denetimlerini yaptık. Ekonomik zorluk içerisinde olan esnaflarımızın hijyen malzemeleri ,dezenfekte malzemeleri tedarik noktasında Artvin Ticaret Odası Meclis Başkanı İrfan Yıldırım işletmesinden esnafa toptan malzeme tedariği için anlaştık malzeme tedariği için esnafımıza güzel jest yaparak işletmesini açıp para kazandıktan sonra malzemelerin parasını ödeme kolaylığı sağlandı.

      İrfan Yıldırım Başkana teşekkür ediyorum.Ayrıca yine kuaför ve berberlerimiz için tek kullanımlık önlükleri tedariki için odamız tarafından Bursa ilinde üretilen önlükleri alarak dağıtımını yapacağız.11 Mayıs da açılan ilçemizdeki berber ve kuaförlerde denetimleri sonucu 65 yaş üste 2 berberimiz risk grubunda oldukları için işyerlerinin açılmasına izin verilmedi,çünkü pandemi mücadelesi devam ediyor kendileri risk grubundalar. Pandemi süresince kapalı kalan kademeli izin verilen kuaför ve berberleimizin giderleri nedeniyle hizmetleri karşılığı zam yapılmıştır örneğin saç tıraşı 15 TL iken 20 TL ye çıkartılmıştır. Yusufeli barajında taşeron firmalarımızdan Karaca inşaat firmasından 50 koli ve ÇEKA Maden firmasından 70 koli gıda yardımı alarak iş yerleri kapalı esnafımıza dağıtımı yaptık.  

   Pandemi süresince esnafla rımız mağdur olmaması için yoğun çaba göstermekteyiz gün dayanışma günüdür. Küresel salgın devam etmekte tedbirleri elden bırakmadan yaşamı ekonomimizi ayakta tutmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Halkımızın korona virüsüyle alakalı devletimizin aldığı tedbir ve uygulamalarına uyulmasını istiyoruz.Sağlıklı güzel günler dileriz.Mehmet B.Özdemiroğlu

Bu haber 439 kez okundu.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Reklam
Hava Durumu
Artvin
20.5 °C
Sisli
Yazarlarımız
Reklam
Piyasalar
  • BIST100 119.189 1,23%
  • DOLAR 6,8616 0,09%
  • EURO 7,8398 0,17%
  • ALTIN 398,61 -0,10%
2013
Yusufeli Haber Ajansı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır!
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal
ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı
olup izinsiz alınıp kullanılamaz!